EPSU wzywa do implementacji prawa do wody i dostępu do usług sanitarnych

Z okazji dnia praw człowieka EPSU (European Federation of Public Service Unions), Europejska Federacja Związków Usług Publicznych zwróciła uwagę na konieczność implementacji prawa do wody i dostępu usług sanitarnych w ramy prawa europejskiego. 

W 2010 roku prawo to zostało uznane przez Zgromadzenie Generalnie ONZ, chociaż wiele krajów europejskich wstrzymało się w ostatecznym głosowaniu. Prawo do czystej wody uprawnia każdego do dostępnej, niedrogiej wody w wystarczającej ilości, spełniającej standardy międzynarodowe.



W oświadczeniu związkowców czytamy, że prawo do wody jest niezbędne do zapewnienia innych praw człowieka i stanowi podstawę do zbudowania godnego życia i osiągnięcia rozwoju społecznego i gospodarczego.

EPSU zdaje sobie sprawę, że uznanie wody za prawo człowieka, nie sprawi automatyczne, że wzrośnie liczba osób z dostępem do bezpiecznej, czystej i niedrogiej wody i usług sanitarnych. Prawo to powinno zostać implementowane przez parlamenty i rządy państw narodowych, ponieważ, według ONZ, to państwa ponoszą odpowiedzialność za zapewnienie dostępu ludności do wody o odpowiedniej jakości.

Według EPSU prawo to nie powinno pozostać na papierze, lecz być w pełni zaimplementowane. Związki zwracają uwagę, że w Unii Europejskiego cały czas ponad milion osób nie ma dostępu do ulepszonych źródeł wody i usług sanitarnych. W skali globalnej problem dotyczy 800 milionów osób bez łatwego  dostępu do wody i 2 miliardów (!) bez dostępu do kanalizacji. Zgromadzenie Generalne ONZ podnosiło obawy, że państwa będą mogły mieć problemy z zapewnieniem tego prawa dla każdego.

Tam jednak, gdzie Państwa nie mają możliwości, można rozwiązać to na poziomie europejskim. UE powinna wesprzeć osiągnięcie celu 100% dostępu do wody i kanalizacji. Tam gdzie państwom brakuje politycznej woli, związki wzywają do stworzenia ram prawnych i wsparcia obywateli w dochodzeniu ich praw. Według EPSU implementacja prawa do wody, zapobiegnie przekazywaniu kontroli nad wodą w ręce prywatnych przedsiębiorstw i pozwoli zachować zasoby wodne dla przyszłych pokoleń.

EPSU podkreśla, że odpowiedzialność za implementacja prawa do wody i kanalizacji, przekracza granice państw. Państwa dobrobytu, będące członkami UE powinny nie tylko wspierać inne kraje UE i sąsiadów, ale również kraje rozwijające, tak, aby prawo do wody, stało się prawem uniwersalnym.

W 2012 roku EPSU rozpocznie Europejską Inicjatywę Obywatelską Prawo do Wody. Chcemy zebrać milion podpisów, aby zapewnić powszechny dostęp do wody i usług sanitarnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz